تبلیغات
هیأت مذهبی، فرهنگی علمدار کربلا شهرستان خدابنده - خلاصه زندگی حضرت زهرا (سلام الله علیها)
 
هیأت مذهبی، فرهنگی علمدار کربلا شهرستان خدابنده
مطالب وبلاگ هر هفته یک یا دو بار به روز رسانی می شود !
درباره وبلاگ


این وبلاگ شامل شامل :
اطلاعات کامل از برنامه ها ، مراسمات و اهداف هیئت
و همچنین برخی از مطالب و ... فرهنگی، سیاسی ، و اجتماعی می باشد

آدرس سایت هیئت:
www.a82.ir

مدیر وبلاگ : دست به قلم

خلاصه: فاطمه علیهاسلام در سال پنجم بعثت رسول خدا در مکه متولد شد و ‏مدت هشت سال یعنی تا سال سیزدهم بعثت در مکه در خدمت رسول خدا بود.
بعد از هجرت رسول خدا به
مدینه، همراه با علی علیه السلام به مدینه مهاجرت فرمود و در اول ذیحجه سال دوم هجرت در همان جا با او ازدواج فرمود.
حضرت امام حسن مجتبی علیه السلام در نیمه رمضان سال سوم از هجرت (یعنی حدود 9 ماه و نیم بعد از ازدواج) و حضرت امام حسین علیه السلام در پنجم (یا سوم) شعبان سال چهارم از هجرت به دنیا آمدند.
سومین فرزند او
حضرت زینب کبری علیهاسلام بود که در پنجم جمادی‏الاولی سال پنجم هجرت به دنیا آمد. چهارمین فرزندش ام کلثوم در سال هفتم هجری متولد شد و پس از او محسن بود که پیش از ولادت به شهادت رسید.
فاطمه علیهاسلام سرانجام در روز سه‏شنبه سوم جمادی الثانی سال یازدهم هجری (95 روز بعد از رحلت پیامبر اکرم) به شهادت رسید و در آن هنگام تنها 18 سال داشت

جامع: ولادت

 فاطمه (علیها السلام) در سال پنجم پس از بعثت(2) و در روز 20 جمادی الثانی در مکه به دنیا آمد. چون به دنیا پانهاد، به قدرت الهی لب به سخن گشود و گفت: "شهادت می‌دهم که جز خدا، الهی نیست و پدرم رسول خدا و آقای پیامبران است و شوهرم سرور اوصیاء و فرزندانم (دو فرزندم) سرور نوادگان می‌باشند." اکثر مفسران شیعی و عده‌ای از مفسران بزرگ اهل تسنن نظیر فخر رازی، آیه آغازین سوره کوثر را به فاطمه (علیها السلام) تطبیق نموده‌اند و او را خیر کثیر و باعث بقا و گسترش نسل و ذریه پیامبر اکرم ذکر نموده‌اند. شایان ذکر است که آیه انتهایی این سوره نیز قرینه خوبی براین مدعاست که در آن خداوند به پیامبر خطاب می‌کند و می‌فرماید همانا دشمن تو ابتر و بدون نسل است

فاطمه (علیها السلام) در نزد مسلمانان برترین و والامقام ترین بانوی جهان در تمام قرون و اعصار می‌باشد. این عقیده بر گرفته از مضامین احادیث نبوی است. این طایفه از احادیث، اگر چه از لحاظ لفظی دارای تفاوت هستند، اما دارای مضمونی واحد می‌باشند. در یکی از این گفتارها (که البته مورد اتفاق مسلمانان، اعم از شیعه و سنی است)، رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) می‌فرمایند: "فاطمه سرور زنان جهانیان است". اگر چه بنابر نص آیه شریفه قرآن، حضرت مریم برگزیده زنان جهانیان معرفی گردیده و در نزد مسلمانان دارای مقامی بلند و عفت و پاکدامنی مثال‌زدنی می‌باشد و از زنان برتر جهان معرفی گشته است، اما او برگزیده‌ی زنان عصر خویش بوده است. ولی علو مقام حضرت زهرا (علیها السلام) تنها محدود به عصر حیات آن بزرگوار نمی‌باشد و در تمامی اعصار جریان دارد. لذا است که پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) در کلامی دیگر صراحتاً فاطمه (علیها السلام) را سرور زنان اولین و آخرین ذکر می‌نمایند. اما نکته‌ای دیگر نیز در این دو حدیث نبوی و احادیث مشابه دریافت می‌شود و آن اینست که اگر فاطمه (علیها السلام) برترین بانوی جهانیان است و در بین زنان از هر جهت، کسی دارای مقامی والاتر از او نیست، پس شناخت سراسر زندگانی و تمامی لحظات حیات او، از ارزش فوق العاده برخوردار می‌باشد. چرا که آدمی با دقت و تأمل در آن می‌تواند به عالیترین رتبه‌های روحانی نائل گردد. از سوی دیگر با مراجعه به قرآن کریم درمی‌یابیم که آیات متعددی در بیان شأن و مقام حضرتش نازل گردیده است که از آن جمله می‌توان به آیه‌ی تطهیر، آیه مباهله، آیات آغازین سوره دهر، سوره کوثر، آیه اعطای حق ذی القربی و... اشاره نمود که خود تأکیدی بر مقام عمیق آن حضرت در نزد خداوند است. این آیات با تکیه بر توفیق الهی، در مقالات دیگر مورد بررسی قرار خواهد گرفت. ما در این قسمت به طور مختصر و با رعایت اختصار، به مطالعه شخصیت و زندگانی آن بزرگوار خواهیم پرداخت.

 نام، القاب، کنیه‌ها

 نام مبارک آن حضرت، فاطمه (علیها السلام) است و از برای ایشان القاب و صفات متعددی همچون زهرا، صدیقه، طاهره، مبارکه، بتول، راضیه، مرضیه، نیز ذکر شده است.

فاطمه، در لغت به معنی بریده شده و جدا شده می‌باشد و علت این نامگذاری بر طبق احادیث نبوی، آنست که: پیروان فاطمه (علیها السلام) به سبب او از آتش دوزخ بریده، جدا شده و برکنارند.

زهرا به معنای درخشنده است و از امام ششم، امام صادق (علیه السلام) روایت شده است که: "چون دخت پیامبر در محرابش می‌ایستاد (مشغول عبادت می‌شد)، نورش برای اهل آسمان می‌درخشید؛ همانطور که نور ستارگان برای اهل زمین می‌درخشد."

صدّیقه به معنی کسی است که به جز راستی چیزی از او صادر نمی شود. طاهره به معنای پاک و پاکیزه، مبارکه به معنای با خیر و برکت، بتول به معنای بریده و دور از ناپاکی، راضیه به معنای راضی به قضا و قدر الهی و مرضیه یعنی مورد رضایت الهی.(1)

کنیه‌های فاطمه (علیها السلام) نیز عبارتند از ام الحسین، ام الحسن، ام الائمه، ام ابیها و...

ام ابیها به معنای مادر پدر می‌باشد و رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) دخترش را با این وصف می‌ستود؛ این امر حکایت از آن دارد که فاطمه (علیها السلام) بسان مادری برای رسول خدا بوده است. تاریخ نیز گواه خوبی بر این معناست؛ چه هنگامی که فاطمه در خانه پدر حضور داشت و پس از وفات خدیجه (سلام الله علیها) غمخوار پدر و مایه پشت گرمی و آرامش رسول خدا بود و در این راه از هیچ اقدامی مضایقه نمی‌نمود، چه در جنگها که فاطمه بر جراحات پدر مرهم می‌گذاشت و چه در تمامی مواقف دیگر حیات رسول خدا.

 مادر و پدر

همانگونه که می‌دانیم، نام پدر فاطمه (علیها السلام) محمد بن عبدالله (صلی الله علیه و آله و سلم) است که او رسول گرامی اسلام، خاتم پیامبران الهی و برترین مخلوق خداوند می‌باشد. مادر حضرتش خدیجه دختر خویلد، از زنان بزرگ و شریف قریش بوده است. او نخستین بانویی است که به اسلام گرویده است و پس از پذیرش اسلام، تمامی ثروت و دارایی خود را در خدمت به اسلام و مسلمانان مصرف نمود. خدیجه در دوران جاهلیت و دوران پیش از ظهور اسلام نیز به پاکدامنی مشهور بود؛ تا جایی که از او به طاهره (پاکیزه) یاد می‌شد و او را بزرگ زنان قریش می‌نامیدند.

فاطمه (علیها السلام) و فدک

از دیگر ستمهایی که پس از ارتحال پیامبر در حق فاطمه (علیها السلام) روا داشته شد، مسأله فدک بود. فدک قریه‌ای است که تا مدینه حدود 165 کیلومتر فاصله دارد و دارای چشمه جوشان و نخلهای فراوان خرماست و خطه‌ای حاصلخیز می‌باشد. این قریه متعلق به یهودیان بود و آن را بدون هیچ جنگی به پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) بخشیدند؛ لذا مشمول اصطلاح انفال می‌گردد و بر طبق صریح قرآن، تنها اختصاص به خداوند و پیامبر اسلام دارد. پس از این جریان و با نزول آیه «و ات ذا القربی حقه»، پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) بر طبق دستور الهی آن را به فاطمه (علیها السلام) بخشید. فاطمه (علیها السلام) و امیر مومنان (علیه السلام) در فدک عاملانی داشتند که در آبادانی آن می‌کوشیدند و پس از برداشت محصول، درآمد آن را برای فاطمه (علیها السلام) می‌فرستادند. فاطمه (علیها السلام) نیز ابتدا حقوق عاملان خویش را می‌پرداخت و سپس مابقی را در میان فقرا تقسیم می‌نمود؛ و این در حالی بود که وضع معیشت آن حضرت و امام علی (علیه السلام) در ساده‌ترین وضع به سر می‌برد. گاه آنان قوت روز خویش را هم در راه خدا انفاق می‌نمودند و در نتیجه گرسنه سر به بالین می‌نهادند. اما در عین حال فقرا را بر خویش مقدم می‌داشتند و در این عمل خویش، تنها خدا را منظور نظر قرار می‌دادند. (چنانچه در آیات آغازین سوره دهر آمده است). پس از رحلت رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم)، ابابکر با منتسب نمودن حدیثی به پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) با این مضمون که ما انبیا از خویش ارثی باقی نمی‌گذاریم، ادعا نمود آنچه از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) باقی مانده، متعلق به تمامی مسلمین است.

فاطمه در مقام دفاع از حق مسلم خویش دو گونه عمل نمود. ابتدا افرادی را به عنوان شاهد معرفی نمود که گواهی دهند پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) در زمان حیات خویش فدک را به او بخشیده است و در نتیجه فدک چیزی نبوده که به صورت ارث به او رسیده باشد. در مرحله بعد حضرت خطبه‌ای را در مسجد پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) ایراد نمود که همانگونه که قبلاً نیز ذکر شد، حاوی مطالب عمیق در توحید و رسالت و امامت است. در این خطبه که در نهایت فصاحت و بلاغت ایراد گردیده است، بطلان ادعای ابابکر را ثابت نمود. فاطمه به ابوبکر خطاب نمود که چگونه خلاف کتاب خدا سخن می‌گویی؟! سپس حضرت به شواهدی از آیات قرآن اشاره نمود که در آنها سلیمان، وارث داود ذکر گردیده و یا زکریا از خداوند تقاضای فرزندی را می‌نماید که وارث او و وارث آل یعقوب باشد. از استدلال فاطمه (علیها السلام) به نیکی اثبات می‌گردد بر فرض که فدک در زمان حیات پیامبر به فاطمه (علیها السلام) بخشیده نشده باشد، پس از پیامبر به او به ارث می‌رسد و در این صورت باز هم مالک آن فاطمه است و ادعای اینکه پیامبران از خویش ارث باقی نمی‌گذارند، ادعایی است خلاف حقیقت، و نسبت دادن این کلام به پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) امری است دروغ؛ چرا که محال است آن حضرت بر خلاف کلام الهی سخن بگوید و خداوند نیز بارها در قرآن کریم این امر را تایید نموده و بر آن تاکید کرده است. اما با تمام این وجود، همچنان غصب فدک ادامه یافت و به مالک حقیقی‌اش بازگردانده نشد.

باید توجه داشت صحت ادعای فاطمه (علیها السلام) چنان واضح و روشن بود و استدلالهای او آنچنان متین و استوار بیان گردید که دیگر برای کسی جای شک باقی نمی‌ماند و بسیاری از منکرین در درون خود به وضوح آن را پذیرفته بودند. دلیل این معنا، آنست که عمر خلیفه دوم هنگامی که فتوحات اسلامی گسترش یافت و نیاز دستگاه خلافت به در آمد حاصل از آن بر طرف گردید، فدک را به امیر مؤمنان (علیه السلام) و اولاد فاطمه (علیها السلام) باز گرداند. اما بار دیگر در زمان عثمان فدک غصب گردید.

 شهادت

 سرانجام روز سوم جمادی الثانی سال یازدهم هجری فرا رسید. فاطمه (علیها السلام) آب طلب نموده و بوسیله آن بدن مطهر خویش را شستشو داد و غسل نمود. سپس جامه‌ای نو پوشید و در بستر خوابید و پارچه‌ای سفید به روی خود کشید؛ چیزی نگذشت که دخت پیامبر، بر اثر حوادث ناشی از هجوم به خانه ایشان، دنیا را ترک نموده و به شهادت رسید؛ در حالیکه از عمر مبارکش بنا بر مشهور، 18 سال بیشتر نمی‌گذشت و بنا بر مشهور تنها 95 روز پس از رسول خدا در این دنیا زندگی نمود.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
سه شنبه 11 اردیبهشت 1397 06:03 ب.ظ
силиконовая резинка для фитнеса
фитнес резинки позняки
резинка для фитнеса пума
резинка для фитнеса херсон
фитнес резинка для новичков
یکشنبه 19 فروردین 1397 12:43 ق.ظ
Austrian architect and designer Otto Prutscher, the son of a standard Viennese
cabinetmaker, attended the Fachschule für Holzindustrie.
شنبه 18 فروردین 1397 05:06 ب.ظ
Karatium alloys are formulated to work effectively for
all jewellery functions and may be forged, shaped and fabricated identical to
karat gold alloys.
جمعه 17 فروردین 1397 07:51 ب.ظ
I am within the process of establishing
a weblog known as The Hipsterette, which I am aiming to launch in March.
جمعه 17 فروردین 1397 06:23 ب.ظ
Unfortunately once the allergy has developed, an individual will stay delicate
to nickel for the remainder of their life.
جمعه 17 فروردین 1397 09:19 ق.ظ
Your eyes play a terrific role in.. An ideal present
may be gold plated earrings or better still, a gold plated pendant with chain.
جمعه 17 فروردین 1397 08:04 ق.ظ
After the Indian Mutiny of 1857, the piece got here into the possession of Lord Canning, Governor
Common of India.
جمعه 17 فروردین 1397 07:56 ق.ظ
Have been taking little over a month.
جمعه 17 فروردین 1397 05:12 ق.ظ
Have been taking little over a month.
چهارشنبه 15 فروردین 1397 02:52 ب.ظ
I never considered making over a few of the jewellery that I've but that may be a nice idea.
Thanks for sharing.
دوشنبه 13 فروردین 1397 11:02 ب.ظ
Put on your favorite gown, dessert yourself, invent some sweet smooth
moves, and it's really SELFIE time!
دوشنبه 13 فروردین 1397 04:37 ب.ظ
Seriously?
یکشنبه 12 فروردین 1397 10:44 ق.ظ
Sparkling jewel so distinguished within the body of the sari-clad fashions
with primary colors, like black, brown, floor colour, and blue.
شنبه 1 مهر 1396 08:59 ب.ظ
If some one desires expert view about blogging and site-building
after that i recommend him/her to visit this blog, Keep up the nice work.
جمعه 24 شهریور 1396 11:12 ب.ظ
WOW just what I was searching for. Came here by searching for خلاصه
جمعه 13 مرداد 1396 10:02 ق.ظ
I visited many web sites however the audio feature for audio songs present at
this web site is in fact excellent.
جمعه 6 مرداد 1396 07:49 ب.ظ
I am truly grateful to the owner of this site who has shared this impressive paragraph at at
this time.
یکشنبه 25 تیر 1396 09:15 ب.ظ
I feel this is one of the so much important info
for me. And i am satisfied reading your article. But should observation on few normal issues, The web site taste is perfect, the articles is actually nice : D.
Excellent process, cheers
یکشنبه 25 تیر 1396 06:45 ق.ظ
I like what you guys are usually up too. This kind of clever work and reporting!

Keep up the great works guys I've added you
guys to our blogroll.
شنبه 24 تیر 1396 05:44 ب.ظ
This post gives clear idea in support of the new
visitors of blogging, that genuinely how to do
blogging.
شنبه 24 تیر 1396 02:54 ق.ظ
wonderful issues altogether, you just won a logo new
reader. What would you recommend about your put up
that you simply made a few days in the past? Any certain?
دوشنبه 5 تیر 1396 04:21 ق.ظ
Hi my loved one! I want to say that this post is
awesome, nice written and come with almost all significant infos.
I'd like to peer extra posts like this.
دوشنبه 22 خرداد 1396 12:09 ق.ظ
I leave a comment when I appreciate a article on a website or if I
have something to contribute to the conversation. Usually it is triggered by the passion communicated
in the post I browsed. And after this article هیأت مذهبی، فرهنگی
علمدار کربلا شهرستان خدابنده -
خلاصه زندگی حضرت زهرا (سلام الله
علیها). I was moved enough to post a thought
;) I do have 2 questions for you if it's allright. Is it only me or does it look as if like a few
of the responses look like they are written by brain dead individuals?
:-P And, if you are writing at additional sites, I would like to keep up with you.
Would you make a list all of all your social pages
like your linkedin profile, Facebook page or
twitter feed?
چهارشنبه 3 خرداد 1396 06:05 ب.ظ
Hi there! This article couldn't be written any better!
Looking through this article reminds me of my previous roommate!
He constantly kept talking about this. I will forward this information to him.
Fairly certain he's going to have a good read.
Many thanks for sharing!
چهارشنبه 3 خرداد 1396 06:03 ق.ظ
Hello friends, how is the whole thing, and what you would like to say about this paragraph, in my view its actually remarkable
designed for me.
چهارشنبه 27 اردیبهشت 1396 11:12 ب.ظ
Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for?
you made blogging look easy. The overall look of your website is
magnificent, let alone the content!
جمعه 25 فروردین 1396 06:56 ب.ظ
This post gives clear idea in support of the new
users of blogging, that really how to do blogging and site-building.
چهارشنبه 23 فروردین 1396 12:40 ب.ظ
Good blog you've got here.. It's difficult to find high quality writing like yours nowadays.
I truly appreciate people like you! Take care!!
چهارشنبه 23 فروردین 1396 09:48 ق.ظ
May I simply just say what a comfort to uncover a person that
actually understands what they're talking about over the internet.
You actually realize how to bring a problem to light and make it important.

A lot more people should read this and understand this side of your story.
I was surprised you are not more popular since you certainly possess the gift.
چهارشنبه 23 فروردین 1396 07:30 ق.ظ
Appreciation to my father who informed me about this web site, this website
is genuinely remarkable.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی

Get Flash Code

افسران جنگ سایبری